/ Blog

Bezpieczne osłony okienne

Child safety – w trosce o najmłodszych. Jakie osłony wybrać, aby były bezpieczne dla naszych dzieci?

Decydując się na urządzenie naszego pomieszczenia, oprócz estetyki i funkcjonalności, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo naszych najmłodszych pociech. Jest to bardzo ważne po serii tragicznych przypadków uduszenia dzieci w wyniku zaplątania się w zwisające elementy do obsługi osłon okiennych.

Na co zwracać uwagę przy zakupie osłon okiennych?

Rynek oferuje dziś wiele rozwiązań osłon okiennych a najpopularniejsze to rolety wolnowiszące, rolety w kasecie, plisy, żaluzje aluminiowe, żaluzje drewniane. W zależności od typu osłony mogą być wyposażone w mechanizmy koralikowe, sprężynowe lub z silnikiem elektrycznym. Dlatego w przypadku osłon okiennych obsługiwanych za pomocą koralików bądź sznurków należy szczególną uwagę zwrócić czy osłona jest odpowiednio wyposażona w urządzenia zabezpieczające.

Wszystkie rolety i żaluzje wewnętrzne powinny być wyposażone w elementy zapewniające ich bezpieczne użytkowanie. Wynika to z europejskiej normy PN-EN 13120+A1:2014-04, EN 16433 oraz 16434. Normy wskazują metodologię badań nad ochroną przed uduszeniem.

Osłony okienne obsługiwane ręcznie przy użyciu sznurków lub koralików stanowią największe zagrożenie. Ich konstrukcja powoduje, że mogą utworzyć bardzo niebezpieczną dla dziecka pętlę.

Dlatego wymogiem koniecznym jest, aby w pomieszczeniach, w których najmłodsi mają dostęp do rolet lub żaluzji na tych produktach powinny być zamontowane na stałe specjalne zabezpieczenia, takie jak: łącznik zrywalny sznurka lub koralika (przy użyciu siły nacisku 6kg przerywa sznurek lub koralik eliminując niebezpieczną pętle) czy napinacz koralika (zamontowany na stałe napina sznurek lub koralik eliminując plątanie się i tworzenie niebezpiecznej pętli). Dodatkowo sznurki lub koraliki powinny mieć odpowiednio dopasowaną długość mechanizmu sterującego. Dzięki temu sznurki i korali będą znajdowały się na bezpiecznej wysokości.

Normy komisji europejskiej mają na celu regulować bezpieczeństwo dzieci znajdujących się w  pomieszczeniach, w których zamontowane są przesłony okienne:

  • PN-EN 13120 – jest to główna norma, która przedstawia ogólne wymogi dotyczących osłon i bezpieczeństwa.
  • PN-EN 16433 – jest to norma, która dotyczy metod testowania zabezpieczeń oraz ich prawidłowego instalowania i montowania.
  • PN-EN 16434 – norma dotyczy funkcjonowania zabezpieczeń na odporność UV i na uderzenia.

Norma PN-EN 13120+A1:2014-04 określa maksymalne dopuszczalne długości elementów sterujących, stosowanych w osłonach wewnętrznych. Długość powinna być dobrana na podstawie dwóch parametrów:

  • wysokości, na jakiej jest zamontowana osłona,
  • wysokości samej osłony.

Zasady stosowania elementów zabezpieczających:

ELEMENTY ZRYWALNE

  • wysokość montażu jest znana: sterowanie powinno znajdować się minimum 60 cm od podłoża,
  • wysokość montażu nie jest znana: długość sterowania powinna wynosić ⅔ wysokości przesłony okiennej

jak montujemy zabezpieczenia w rolecie

na co zwrócić uwagę przy zabezpieczeniach rolet

 

ELEMENTY NAPINAJĄCE

  • wysokość montażu jest znana: sterowanie musi kończyć się minimum 150 cm nad podłożem,
  • wysokość montażu nie jest znana, a przesłona ma więcej niż 250 cm: długość sterowania może wynosić maksymalnie 1 m, a sterowanie musi kończyć się minimum 150 cm nad podłożem,
  • wysokość montażu nie jest znana, a przesłona ma mniej niż 250 cm: długość sterowania wyznaczana jest przez odjęcie 150 cm od wysokości osłony, a sterowanie musi kończyć się minimum 150 cm nad podłożem.

 

gdzie montujemy napinacz koralika w roletach

Sprawdzajmy, czy roleta spełnia najwyższy stopień bezpieczeństwa poprzez odpowiednie rozwiązania technologiczne. Za najbardziej bezpieczne uznawane są osłony ze sterowaniem elektrycznym, które dzięki zastosowaniu napędu pozwala wyeliminować stosowanie sznurków i łańcuszków. Bądź mają ukryte sznurki lub odpowiednie zabezpieczenia koralików i sznurków według wyżej wymienionych norm.

Jakie zabezpieczenia stosujemy w naszym sklepie internetowym screensun.pl

Wszystkie produkty dostępne w naszym sklepie internetowym screensun.pl są wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia zgodne z normami Child Safety, w celu poprawy bezpieczeństwa, aby ograniczyć ryzyko wypadku poprzez zadzierzgnięcie. Dzięki temu osłony są przystosowane także do pomieszczeń, w których przebywają dzieci i gwarantują im bezpieczeństwo.

na co zwrócić uwagę przy zakupie rolet i żaluzji

W przypadku osłon takich jak rolety materiałowe, rolety w kasecie, plisy na wyposażeniu rolet jest napinacz łańcuszka oraz może być zastosowana złączka zrywalna. Napinacz pełni rolę zaczepu, w który można wpiąć swobodnie opadający łańcuszek i napiąć go. Natomiast złączka zrywalna przerywa koralik eliminując niebezpieczną pętle przy użyciu siły nacisku 6kg.

co to jest złączka zrywalna koralika rolety

co to jest napinacz koralika rolety

Przy osłonach takich jak żaluzje poziome aluminiowe i drewniane, gdzie sterowanie odbywa się za pomocą sznurka, stosowany jest uchwyt tzw. knaga. Owijamy wokół niego nadmiar sznurka, który pozostanie po uniesieniu osłony. Dodatkowo może być stosowany łącznik sznurków, który rozpina się przy użyciu siły, eliminując zwisające sznurki. Natomiast gdy do obsługi stosowany jest koralik to do jego naprężenia stosuje się napinacz.

co to jest knaga sznurka żaluzji

co to jest łącznik sznurka żaluzji

Rolety rzymskie wyposażone są w mechanizm sterujący, który gdy jest nadmiernie obciążony poprzez siłę nacisku wypina się z szyny rolety. Kółko operacyjne można ponownie z łatwością zamontować. Dodatkowo koralik może być wyposażony w napinacz koralika.

zabezpieczenie rolet rzymskich

jak wygląda napinacz koralika rolet rzymskich

 

W sklepie dostępne są też systemy w których nie używamy koralika i sznurka do obsługi osłony takie jak plisy, rolety do okien dachowych lub żaluzje aluminiowe Juun. Dzięki temu są wyjątkowo bezpieczne dla najmłodszych i odpowiadają standardom Child Safety.

Zamówienia w naszym sklepie będą przyjmowane w uproszczonej formie dostosowania do normy i nie będzie potrzeby podawania wysokości, na jakiej będzie montowana osłona. W związku z tym funkcjonować będą maksymalne długości sznurków i łańcuszków, określone w normie przy nieznanej wysokości montażu osłony.

 

Czytaj także

Eksperci Screensun doradzają: odkryj nowoczesne rolety rzymskie inspirowane stylem Wrocławia

W dzisiejszych czasach, kiedy design wnętrz odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu atmosfery w domu, rolety rzymskie stają się niezastąpionym elementem, nadającym pomieszczeniom nowoczesność i elegancję. We Wrocławiu, mieście o bogatej historii i zróżnicowanej architekturze...

Eksperci Screensun doradzają: zainspiruj się Wrocławiem w wyborze nowoczesnych zasłon do salonu które podkreślą charakter Twojego mieszkania.

Kluczową rolę w tworzeniu atmosfery i stylu pomieszczenia odgrywają obecnie nowoczesne zasłony do salonu. Wrocław, miasto o bogatej historii, jest jednym z przykładów, gdzie dbałość o odpowiedni wystrój wnętrz jest bardzo ważna...

Eksperci Screensun doradzają: wybierz plisy na wymiar, aby idealnie dopasować do każdego rodzaju okna.

W poszukiwaniu nowoczesnych i funkcjonalnych osłon okiennych coraz więcej osób decyduje się na plisy na wymiar. Wrocław to miejsce, gdzie te eleganckie i praktyczne rozwiązania stają się coraz bardziej popularne...https://www.screensun.pl/plisy