/ Blog

Rolety w kasecie przyszybowej czy przestrzennej?

Czym różni się roleta przyszybowa od przestrzennej? 

Przy wyborze rolety w kasecie, możemy zdecydować się na dwa typy osłon: w kasecie przyszybowej (płaska) lub kasecie przestrzennej. Dzięki swej konstrukcji są bardzo popularne poprzez swoją funkcjonalność i uniwersalność. Estetycznie zaokrąglona kaseta chroni tkaninę przed kurzem, zabrudzeniami i wilgocią a kolor puszki wtapia się w ramę okna co powoduje, że jest niemal niewidoczna na oknie. Każda roleta w kasecie wyposażona jest w prowadnice, które pełnią funkcję utrzymania tkaniny przy oknie nawet, gdy jest uchylone.

Wybierając rodzaj rolety w kasecie powinniśmy zwrócić uwagę na miejsce montażu, rozmiar kasety oraz rodzaj prowadnic. Wiele osób przy zakupie tego typu osłon na miarę waha się i nie może się zdecydować, który rodzaj produktu wybrać ponieważ brak wiedzy czym się różnią powoduje niepewność, który produkt jest dla nas odpowiedni.

W naszej ofercie posiadamy rolety w kasecie przyszybowej (płaskiej) oraz przestrzennej a my postanowiliśmy przybliżyć czym się różnią między sobą:

Miejsce montażu

Roleta w kasecie przyszybowej pracuje w świetle szyby i montowana jest do listew przyszybowych, przez co zabiera nieco światła, ale za to na skrzydle okna jest bardziej płaska i zabiera mniej miejsca niż roleta w kasecie przestrzennej, co w przypadku skrzydeł okien osadzonych blisko wnęki będzie jedynym rozwiązaniem, aby bezproblemowo otworzyć okno.

Natomiast roleta w kasecie przestrzennej pracuje na ramie okna i montowana jest poza listwami przyszybowymi,przez co nie zabiera światła, ale należy zwrócić uwagę czy wystająca bardziej kaseta nie będzie przeszkadzać w otwieraniu okna (skrzydła okienne osadzone blisko wnęki). Dodatkowo do prawidłowego montażu prowadnic trzeba sprawdzić wymagany minimum 1cm przestrzeni pomiędzy listwą przyszybową a klamką. W przypadku klamek z zamkiem również trzeba sprawdzić czy jest wystarczająca ilość miejsca.

gdzie montuje się roletę w kasecie przyszybowej

gdzie montuje się roletę w kasecie przestrzennej

Sposób montażu

Roleta w kasecie przyszybowej może być montowana na dwa sposoby: przykręcana i przyklejana (bezinwazyjna). W pierwszym przypadku kaseta jest przykręcana do listwy przyszybowej. Montaż trwa nieco dłużej, a po zdjęciu rolety na oknie pozostają nieestetyczne dziury ale nie mają one wpływu na gwarancję oraz funkcjonowanie okna. Natomiast płaskie prowadnice są przyklejane. W przypadku wersji bezinwazyjnej kaseta jak i prowadnice są przyklejane taśmą piankową.

Osłona w kasecie przestrzennej jest montowana bezinwazyjnie poprzez przyklejenie taśmą piankową kasety i prowadnic do skrzydła okna.

Rolety w kasecie w systemie Classic

miejsce montażu rolety płaskiej

miejsce montażu rolety płaskiej max

miejsce montażu rolety przestrzennej

 


Rolety w kasecie w systemie UNI

miejsce montażu rolety UNI płaskiej

miejsce montażu rolety UNI przykręcanej

miejsce montażu rolety UNI przestrzennej

 

Kształt i wielkość kasety

W obu systemach i przypadkach rolety mają zaokrąglony kształt ale roleta przyszybowa jest bardziej płaska i odstaje od skrzydła okna na 33 mm dla systemu Classic oraz 35mm (49 mm dla Classic Maxi) dla systemu UNI w przypadku wersji przykręcanej natomiast w przypadku wersji przyklejanej wynosi 36 mm . Natomiast roleta w kasecie przestrzennej odstaje od skrzydła okna na 49 mm dla systemu Classic oraz 45 mm systemu UNI, co może powodować nieco utrudnione otwieranie okna jeśli skrzydło okna jest blisko osadzona wnęka okienna. W tym przypadku zalecany jest wybór rolety w kasecie przyszybowej.

Rolety w kasecie w systemie Classic

wymiary rolety w kasecie

wymiary rolety w kasecie przestrzennej

 

Rolety w kasecie w systemie UNI

wymiary rolety w kasecie UNI przykręcanej

wymiary rolety w kasecie UNI przyklejanej

wymiary rolety w kasecie UNI przestrzennej


Rodzaj prowadnic

Osłony w kasetach różnią się również prowadnicami które mają różny kształt, wymiary jak i miejsce montażu. W rolecie w kasecie przyszybowej występują trzy rodzaje prowadnic i są uzależnione od rodzaju listwy przyszybowej. Prowadnice są płaskie i dostosowane do listwy przyszybowej. Tkanina rolety pracuje w świetle okna pomiędzy listwami przyszybowymi. Natomiast w przypadku rolet przestrzennych prowadnice mają kształt przestrzenny w kształcie literu C i porusza się na skrzydle okna poza listwami przyszybowymi. W przypadku wyboru typu przestrzennego należy zwrócić uwagę czy jest wystarczająca ilość miejsca na montaż oraz czy np. klamka z zamkiem nie będzie wadzić o prowadnicę.

Prowadnice dla systemu Classic

jakie wymiary ma prowadnica płaska

jakie wymiary ma prowadnica przestrzenna

 

Prowadnice dla systemu UNI

jakie wymiary ma prowadnica płaska UNI

jakie wymiary ma prowadnica płaska UNI zaokrąglona

 

jakie wymiary ma prowadnica płaska UNI z zaczepem

jakie wymiary ma prowadnica przestrzenna

 

jak montujemy prowadnice płaską

jak montujemy prowadnice przestrzenną

Tkanina

W obu rodzajach kaset możemy zastosować takie same rodzaje tkanin materiałowych. Możemy wybrać pomiędzy tkaninami gładkimi a dzień i noc. Tkaniny gładkie jak i dzień i noc możemy podzielić na stopień zaciemnienia od przysłaniających do 100% zaciemniających tzw. podgumowanych blackout. Jedyne różnice jakie mogą wystąpić to ile tkaniny zmieści się w puszce kasety czyli na jaką wysokość maksymalną jesteśmy wstanie wykonać roletę. Jest to uzależnione od grubości tkaniny oraz grubości kasety.

Ograniczenia

Dla rolet w kasetach przyszybowych trzeba pamiętać, że taki typ rolet ze względu na miejsce montażu zabierze nam trochę światła ponieważ tkanina pracuje w świetle okna. W przypadku montażu na drzwiach balkonowych jesteśmy zmuszeni do montażu dwóch kaset ze względu dzielący drzwi szpros. W tym przypadku lepiej sprawdzi się roleta przestrzenna ponieważ tkanina pracuje poza światłem szyby i można zamontować jedną roletę zamiast dwóch. Dla rolet w kasetach przestrzennych istnieją ograniczenia jeśli w oknach mamy zamontowane nawiewniki ponieważ one uniemożliwiają ich montaż. Wyjątkiem jest jeśli mamy 3,5 cm wolnej płaskiej przestrzeni pod nawiewnikiem. Wtedy zmierzyć 0,5 centymetra pod nawiewnikiem. Warto też pamiętać, żeby montować rolety przestrzenne na oknach w których rama oraz listwy przyszybowe znajdują się na tej samej płaszczyźnie ponieważ montaż odbywa się do ramy okna więc gdyby koło klamki nie było co najmniej 1 cm szerokości powierzchni płaskiej lub klamka z zamkiem by zawadzała o prowadnicę, będzie można się ratować przyklejeniem prowadnic rolety częściowo na ramie i częściowo na listwach znajdujących się w tej samej płaszczyźnie.

Sposób pomiaru

Ze względu na różne miejsca montażu występują różnice w sposobie pomiaru rolet w kasecie. Inne są dla systemów Classic a inne dla sytemu UNI.

 

Czytaj także

Jak czyścić osłony okienne wewnętrzne i zewnętrzne

Nigdy nie zastanawiamy się po zakupie i montażu, jak czyścić nasze osłony okienne, ale nadejdzie ten moment, kiedy będziemy chcieli je wyczyścić, czy to w codziennym użytkowaniu, czy przy myciu okien np. na święta. Zanim zabierzemy się do tego warto wiedzieć, w jaki sposób i na co zwrócić uwagę przy czyszczeniu...

Screen - rolety zewnętrzne przeciwsłoneczne

Rolety zewnętrzne typu SCREEN to nowoczesny system zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych. Specjalnie skonstruowana tkanina SCREEN świetnie chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem się pomieszczeń

Zewnętrzne rolety typu SCREEN – na co zwrócić uwagę

Rolety typu SCREEN to zewnętrzne rolety przeciwsłoneczne. Jest to połączenie wygody użytkowania,  funkcjonalności jak i również nowoczesny system zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych. Techniczna tkanina SCREEN świetnie chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem się pomieszczeń.