/ Blog

Jak czyścić osłony okienne wewnętrzne i zewnętrzne

Właściwa pielęgnacja pozwoli nam zachować wspaniały wygląd na lata

Nigdy nie zastanawiamy się po zakupie i montażu, jak czyścić nasze osłony okienne, ale nadejdzie ten moment, kiedy będziemy chcieli je wyczyścić, czy to w codziennym użytkowaniu, czy przy myciu okien np. na święta. Zanim zabierzemy się do tego warto wiedzieć, w jaki sposób i na co zwrócić uwagę przy czyszczeniu, aby nasze rolety, żaluzje czy zasłony mogły nam służyć jak najdłużej i świetnie się prezentować jak po zakupie.

Co warto wiedzieć o czyszczeniu rolet, plis, żaluzji, zasłon i innych osłon okiennych?

Osłony przeciwsłoneczne, dekoracyjne i chroniące nas przed insektami są wyprodukowane z różnych materiałów i ich rodzaj będzie nam mówił, w jaki sposób należy je prawidłowo czyścić. Regularność w czyszczeniu tkanin, elementów z tworzywa lub aluminiowych profili znacząco wpływa na estetykę naszej aranżacji, jak również na okres użytkowania naszych rolet, żaluzji, zasłon czy innych osłon przeciwsłonecznych. Systematyczność wydłuży ich żywotność i zapewni długie prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego zanim rozpoczniemy czyszczenie warto zapoznać się z instrukcjami producenta na temat czyszczenia i konserwacji, sprawdzić wszyte metki odnoście prania o ile producent takie dane nam dostarcza. W przypadku rolet zewnętrznych czy żaluzji fasadowych trzeba trzymać się określonych zasad.

Jak czyścić rolety materiałowe oraz jak czyścić rolety w kasecie?

Tkanina rolety materiałowej lub rolety w kasecie pokryta jest specjalnym impregnatem, dzięki któremu materiał uzyskuje sztywność oraz nie pozwala na wnikanie brudu. Jego zastosowanie powoduje, że tkaninę należy czyścić bardzo delikatnie, aby nie powstały zagniecenia. Najlepiej zacząć od usunięcia kurzu z tkaniny i pozostałych elementów używając do tego szczotki do kurzu lub sprężonego powietrza w puszce którego na co dzień używamy do czyszczenia np. klawiatur komputerowych. Elementy mechanizmów z tworzywa, aluminiową kasetę i prowadnice można przetrzeć wilgotną ściereczką uważając aby nie pochlapać tkaniny. Najlepiej zrobić to przy zwiniętym materiale. Drobne zanieczyszczenia z tkaniny usuniesz szkolną gumką do mazania tzw. myszką, a te mocniejsze wilgotną miękką ściereczka bez użycia detergentów. Tkaninę rolety można odświeżyć również rolką stosowaną do czyszczenia ubrań lub końcówką odkurzacza z miękkim włosiem. Trzeba pamiętać, że rolet nie wolno prać w pralce, ani prasować.

jak czyścić rolety materiałowe

Jak czyścić rolety dzień i noc?

W przypadku rolet dzień i noc lub rolety w kasecie dzień i noc sprawa jest troszkę bardziej skomplikowana ponieważ struktura tkaniny nie jest tak sztywna jak w roletach materiałowych przez co delikatniej należy się z tkaniną obchodzić podczas zabiegu czyszczenia. Zaczynamy od usunięcia kurzu z materiału i pozostałych elementów rolety. Wystarczy użyć miotełki do kurzu, miękkiej ściereczki lub przedmuchamy sprężonym powietrzem z puszki. Mechanizmy z tworzywa, metalu lub aluminium przecieramy wilgotną gąbką lub ściereczką używając aby nie zamoczyć tkaniny. Bezpieczniej jest zwinąć tkaninę. Materiał rolet dzień i noc odświeżymy również rolką stosowaną do czyszczenia ubrań lub końcówką odkurzacza z miękkim włosiem. Pamiętajmy, że rolet dzień i noc nie wolno prać w pralce, ani prasować.

jak czyścić rolety dzień i noc

Jak czyścić rolety plisowane?

Najlepiej zacząć od usunięcia kurzu z tkaniny i profili aluminiowych używając do tego szczotki, miotełki do kurzu. Materiał jest pokryta jest impregnatem, dzięki któremu jest sztywniejszy i zachowuje pamięć plisy. Drobne zabrudzenia usuniesz szkolną gumką do mazania, a te silniejsze wilgotną miękką szmatką bez użycia detergentów. Produkty można oczyścić również rolką stosowaną do czyszczenia ubrań lub końcówką odkurzacza z miękkim włosiem. Gdyby pojawiły się mocniejsze zabrudzenia plisę można wyprać ręcznie, w temperaturze 30 °C. Do prania można użyć delikatnej chemii do materiałów poliestrowych lub użyć mydła w płynie. Roletę plisowaną należy zdemontować i najlepiej prać w wannie lub obszernej misce do której można włożyć cały produkt. Rolety plisowane należy moczyć około 15 minut a następnie delikatne wyprać ręcznie. Pamiętajmy aby nie zgniatać , trzeć lub szorować, ponieważ w ten sposób zniszczmy tkaninę i naruszymy impregnat. Następnie płuczemy w zimnej wodzie. Cały produkt suszymy w pozycji zamkniętej, aby nie utracić właściwości fałd na tkaninie.

jak czyścić rolety plisowane - plisy

Jak czyścić rolety rzymskie?

Rolety rzymskie wykonane są z różnych tkanin o różnym splocie czy rodzaju wykonania np. zasłonowe czy firanowe, możemy je wyprać i wyprasować. Co istotne wszystkie informacje znajdują się na metce tkaniny. Należy obowiązkowo zapoznać się z instrukcją prania podaną na wszywce z tyłu tkaniny. Możemy wyprać ręcznie w misce, ale w większości przypadków pierzemy w pralce, w której należy nastawić program „pranie ręczne” lub „delikatne”, pamiętając o ustawieniu jak najniższych obrotów wirowania pralki. Ze względu na delikatność tkanin najlepiej będzie ustawić 30 stopni i wirowanie w przedziale 400 – 600 obrotów. Gdy tkanina będzie już sucha możemy ją wyprasować pamiętając, że tkaninę prasujemy tak jak firany czy zasłony. Należy sprawdzić w jaki sposób układają się zakładki oraz drapowania i prasować je zgodnie z ułożeniem, aby nie powstały zagniecenia. Cały proces zaczynamy od demontażu rolety ze ściany lub okna. Rozwijamy materiał i dla bezpieczeństwa możemy sobie zrobić zdjęcie naszym smartfonem, aby być pewnym jak oryginalnie były zamocowane sznurki. Po zrobieniu zdjęcia z tyłu rolety wypinamy sznurki z kółek przelotowych lub z taśmy (w zależności od modelu rolety np. roleta rzymska typ 2 lub 3). Kolejno musimy wyciągnąć poziome patyczki usztywniające tzw. fiszbiny oraz dolny obciążnik tkaniny (jeśli występuje w danym modelu rolety rzymskiej). Ostatnim krokiem jest odczepienie tkaniny od szyny lub karnisza, która jest zamocowana za pomocą rzepu. Teraz możemy wyprać tkaninę i wyprasować, stosując się do wszytej metki. Natomiast montaż tkaniny wykonujemy odwrotnie do kroków demontażu, zaczynając od przyczepienia tkaniny do szyny lub karnisza za pomocą rzepa. Pomocne nam w tym będą zdjęcia z naszego smartfona.

jak czyścić rolety rzymskie

Jak czyścić żaluzje aluminiowe i drewniane?

Żaluzje aluminiowe jak i żaluzje drewniane kurzą się jak meble dlatego zaczynamy od usunięcia kurzu z aluminiowych lameli. Do tego najlepiej użyć miękkiej i suchej szmatki z mikrofibry lub szczotki do kurzu. Dogodnym i bardzo wygodnym rozwiązaniem będą specjalistyczne szczotki do czyszczenia lameli. Zamknięcie żaluzji najpierw z jednej a później z drugiej strony pozwoli szybko odświeżyć je w kilku prostych ruchach z góry na dół. Natomiast mocniejsze zabrudzenia można przetrzeć używając zwilżonej ściereczki lub środków czyszczących i wycierając produkt do sucha. W przypadku żaluzji drewnianych nie używajmy zbyt dużej ilości wody aby nie powstały plamy.

jak czyścić żaluzje drewniane i aluminiowe

Jak czyścić zasłony i firany?

Jak każda osłona okienna wymaga odświeżenia, a w przypadku zasłon i firan pranie jest niezwykle łatwe i niewymagające. Warto sprawdzić i zweryfikować informację producenta, czyli przeczytać dokładnie wszytą metkę i postępować zgodnie z zamieszczoną instrukcją. Jeśli z jakiegoś powodu odcięliśmy metkę uniwersalnym programem prania będzie ustawienie programu na mniej więcej 30 stopni. Powinniśmy być pewni, że nie zaszkodzi to naszej tkaninie i nie powinniśmy się martwic, że tkanina zniszczy się podczas prania. Zaczynamy od demontażu z karnisza. W zależności od modelu zasłony pójdzie nam szybciej lub wolniej. Czyszczenie rozpoczynamy od zdjęcia zewnętrznej warstwy kurzu. Marszczenia w zależności od modelu powstają dzięki spinkom, zapinkom i kołom, które utrzymują materiał. Jeśli jest taka możliwość odczep je wszystkie lub zabezpiecz, aby nie pokaleczyły lub uszkodziły materiału. Gdy mamy przygotowaną tkaninę wstawiamy ją do prania. W zależności od rodzaju tkaniny wirowanie najlepiej jest ustawić na 400- 800 obrotów, dzięki temu tkanina naszej zasłony lub firany nie zostanie aż tak wygnieciona, a wchłonięta woda bez trudu się odsączy. Po zakończeniu prania staramy się przewiesić tkaninę naszej zasłony przez suszarkę do prania lub sznurki balkonowe czekając do całkowitego wyschnięcia. Kolejnym krokiem jest prasowanie zachowując ostrzeżenia z metki zasłony. W przypadku braku metki zaczynamy od niskiej temperatury żelazka. Podczas prasowania nie musimy tego robić na całej długości, ponieważ dobrze rozwieszona zasłona, nie będzie zgnieciona a wystarczy przeprasować zagniecenia czy zgięcia. Nie ma praktycznie różnicy czy mamy do czynienia z zasłonami lub firanami na kołach lub fleksach odnośnie prania. Należy pamiętać o zabezpieczeniu wolnych elementów i jeśli to możliwe o włożenie zasłon lub firan do podszewek lub specjalnych woreczków osłonowych. Zasłony czy firany pierzemy zarówno z kołami jak i haczykami flex, ponieważ są to integralne części i nie musimy ich ściągać. Pamiętać należy tylko o odczepianych elementach.

jak czyścić zasłony

Jak czyścić moskitiery ramkowe, drzwiowe, plisowane?

Wszystko zależy od rodzaju montażu. Jeśli mamy do czynienia z moskitierami montowanymi na tzw. ryglach czyli bezinwazyjnie możemy zdemontować moskitierę ramkową i umyć w wannie, pod prysznicem lub szlaufem na dworze. W przypadku moskitiery z montażem inwazyjnym np. moskitiery rolowanej lub moskitiery drzwiowej na zawiasach najlepiej jest użyć wilgotnej ściereczki. Mycie należy wykonać w słoneczny dzień, bo wtedy będziemy widzieć wszystkie zabrudzenia. Do mocniejszych zabrudzeń jak i do profili aluminiowych używamy mydła w płynie. W  przypadku moskitiery plisowanej lub rolowanej poziomej po demontażu stosujemy zasadę umycia w wannie lub na dworze i po wyschnięciu w razie potrzeby chowamy je na zimę w suchym miejscu i ponownie montujemy przed rozpoczęciem wiosny. Nie zależnie od modelu moskitiery nie wolno używać mocnych środków czyszczących, aby nie uszkodzić włókien siatki. Profile aluminiowe należy przetrzeć szmatką z wodą i mydłem. Po wysuszeniu siatki i profili moskitiera jest gotowa do ponownego montażu. Regularne czyszczenie moskitier uchroni nas od szarzenia siatki, od kurzu i brudu oraz nie oszpeci naszych okien lub drzwi tarasowych i balkonowych.

jak czyścić moskitiery

Jak czyścić rolety zewnętrzne SCREEN?

Jak każda osłona zewnętrzna od czasu do czasu wymaga od nas, aby była przez nas wyczyszczona. Dzięki temu nasza roleta zewnętrzna SCREEN ZIP będzie elegancka i nie będzie zaburzała estetyki naszej elewacji. W roletach zewnętrznych SCREEN zastosowana jest specjalistyczna tkanina SCREEN, która jest kombinacją trwałych włókien szklanych z tworzywem sztucznym PVC. Taki materiał jest bardzo odporny na zniszczenia oraz warunki atmosferyczne i z uwagi na prosty kształt oraz płaską powierzchnię czyścimy ją przy użyciu neutralnych detergentów, przeznaczonych do powierzchni wykonanych z PVC oraz włókna szklanego w połączeniu z wodą. Po zastosowaniu tych zasad tkanina po myciu nie będzie posiadać zacieków a elementy składowe rolet nie będą tracić walorów użytkowych. Najpierw należy rozwinąć tkaninę i szczotką z miękkiego włosia ją odkurzyć z kurzu, a następnie spłukać czystą wodą. Uszczelki szczotkowe wewnątrz prowadnic rolety powinny być miękkie, bez kurzu i przedmiotów, które mogą zagrażać prawidłowemu i swobodnemu opadaniu czy podnoszeniu rolety. Tak przygotowaną powierzchnię myjemy wodą z neutralnym detergentem. Spłukujemy wodą i suszymy tkaninę w stanie rozwiniętym. Nigdy nie zwijamy mokrej tkaniny SCREEN ponieważ możemy uszkodzić silnik naszej rolety lub zacznie pojawiać się grzyb na tkaninie. Elementy aluminiowe takie jak skrzynka i prowadnice spłukujemy woda i wycieramy do sucha czystą suchą szmatką. Uważajmy w okresie jesienno-zimowym aby tkanina nam nie przymarzła i nie spowodowała uszkodzenia tkaniny lub uszkodzenia silnika, dlatego warto być bardzo ostrożnym i pewnym, że temperatura nie spadnie poniżej zera.

jak czyścić rolety zewnętrzne screen

Jak czyścić rolety zewnętrzne?

Z racji tego, że rolety zewnętrzne są przed naszymi oknami przyjmują na siebie cały kurz i brud dlatego do prawidłowego ich użytkowania warto co jakiś czas je wyczyścić. Zaczynamy od wstępnego opłukania rolety zewnętrznej wodą z pyłu i piasku. Wszystko co osadziło się na pancerzu rolety, prowadnicach i skrzynce powinno odpaść i nie porysuje nam powierzchni podczas mycia. Do tego możemy szlaufa ogrodowego lub myjki ciśnieniowej, ale podczas używania myjki trzeba być bardzo ostrożnym i ustawić myjkę na najniższe ciśnienie, aby nie powyginać lameli rolet, bo powyginane mogą nieprawidłowo funkcjonować. Po opłukaniu rolety zewnętrzne myjemy miękka szmatką z dodatkiem detergentu i następnie ponownie spłukujemy nasze rolety wodą. Należy tu pamiętać, że rolety zewnętrzne raczej myjemy w okresie wiosenno-letnim lub gdy mamy pewność, że temperatura na zewnątrz nie spadnie poniżej zera. W okresie jesienno-zimowym, przy spadku temperatury poniżej lub w okolice zera, może doprowadzić do zamarznięcia wody w szczelinach i w perforacji pancerza rolety, co będzie skutkować jej uszkodzeniem i niepoprawnym działaniem, dlatego trzeba być bardzo ostrożnym i mieć pewność, że temperatura nie spadnie poniżej zera. Pamiętajmy też o wyczyszczeniu przestrzeni prowadnic, aby nic nie blokowało nam poruszania się pancerza. Wykonujemy tą czynność gdy pancerz naszej rolety zewnętrznej jest zwinięty w skrzynce. Pamiętajmy, aby w przypadku rolet zewnętrznych z pancerzem nie stosować preparatów na bazie rozpuszczalnika i rozcieńczalnika.

jak czyścić rolety zewnętrzne

Jak czyścić żaluzje fasadowe?

Tak jak w przypadku każdej osłony zewnętrznej żaluzje fasadowe zaczynamy od oczyszczeni z kurzu i pyłu. Zabieg czyszczenia jest dość podobny do czyszczenia wewnętrznych żaluzji poziomych. Zaczynamy od zamknięcia żaluzji czyli całkowitego opuszczenia lameli i zamknięcia ich w jedną stronę. Wtedy możemy je opłukać wodą jak w przypadku osłon zewnętrznych, aby pozbyć się kurzu i nie porysować lameli. Następnie przekręcamy na drugą stronę i powtarzamy operację. Po opłukaniu żaluzje fasadowe myjemy miękka ściereczką lub gąbką z dodatkiem detergentu i następnie ponownie spłukujemy wodą. Całość wycieramy do sucha, aby nie było nieestetycznych smug. Pamiętajmy, aby w przypadku żaluzji fasadowych nie stosować preparatów na bazie rozcieńczalnika i rozpuszczalnika.

jak czyścić żaluzje fasadowe

 

Czytaj także

Screen - rolety zewnętrzne przeciwsłoneczne

Rolety zewnętrzne typu SCREEN to nowoczesny system zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych. Specjalnie skonstruowana tkanina SCREEN świetnie chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem się pomieszczeń

Zewnętrzne rolety typu SCREEN – na co zwrócić uwagę

Rolety typu SCREEN to zewnętrzne rolety przeciwsłoneczne. Jest to połączenie wygody użytkowania,  funkcjonalności jak i również nowoczesny system zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych. Techniczna tkanina SCREEN świetnie chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem się pomieszczeń. 

Rolety w kasecie przyszybowej czy przestrzennej?

Przy wyborze rolety w kasecie, możemy zdecydować się na dwa typy osłon: w kasecie przyszybowej (płaska) lub kasecie przestrzennej. Dzięki swej konstrukcji są bardzo popularne poprzez swoją funkcjonalność i uniwersalność.