/ Blog

Zewnętrzne rolety typu SCREEN – na co zwrócić uwagę

Rolety SCREEN

Rolety typu SCREEN to zewnętrzne rolety przeciwsłoneczne. Jest to połączenie wygody użytkowania,  funkcjonalności jak i również nowoczesny system zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych. Techniczna tkanina SCREEN świetnie chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem się pomieszczeń. Dzięki temu zapewniają optymalny komfort termiczny oraz doskonale redukują promieniowanie słoneczne, bez konieczności rezygnacji z naturalnego światła dziennego. Wyposażenie osłon w przeciążeniowe napędy elektryczne oraz czujniki i automatykę pogodową gwarantuje ich długoletnią i bezproblemową pracę, zapewniając jednocześnie komfort codziennej obsługi.

Co to jest SCREEN?

SCREEN to rodzaj specjalnej tkaniny technicznej zbudowanej z połączenia trwałych włókien szklanych, poliestru z tworzywem sztucznym PCV, a stworzonej z myślą o jak najlepszym zapobieganiu powstawania efektu cieplarnianego, poprzez nadmierne przenikanie promieni słonecznych do pomieszczeń oraz ich ponadnormatywnym nagrzewaniem się. Parametry techniczne tkaniny przyczyniają się do znaczącej poprawy komfortu termicznego w pomieszczeniach, z zachowaniem widoczności na zewnątrz pomieszczenia. Rozkład natężenia światła w pomieszczeniu jest równomierny i przyjazny dla oczu nie męcząc nas. Nie występują również refleksy podczas oglądania telewizji, grania na konsoli czy pracy przy ekranach komputerowych. Tkanina może też znacząco wpłynąć na mniejsze koszty zużycia energii elektrycznej związane z używaniem klimatyzacji w naszym pomieszczeniu. W zależności od kolekcji i koloru tkaniny SCREEN mogą pochłonąć i odbić pomiędzy 75% a 96% promieni słonecznych.

co to są rolety screen

Parametry techniczne tkanin SCREEN

Dzięki swojej konstrukcji tkanina SCREEN może pochwalić się parametrami technicznymi, dzięki którym możemy uzyskać właściwości energetyczne takie jak:

parametry techniczne tkanin w roletach screen

Transmisja Ts (%) - jest to transmisja promieniowania słonecznego czyli inaczej przepuszczalność ilości światła przechodzącego przez tkaninę. Im mniejsza wartość procentowa, tym mniej światła przenika przez tkaninę do wewnątrz pomieszczenia. Ts = 100% - (Rs + As)

Refleksja Rs (%) - jest to refleksja promieniowania słonecznego czyli inaczej odbicie ilości światła przez tkaninę. Im większa wartość procentowa, tym więcej światła odbijane jest na zewnątrz pomieszczenia. Rs = 100% - (Ts + As)

Absorbcja As (%) - jest to absorpcja promieniowania słonecznego czyli inaczej pochłanianie ilości światła pochłoniętego przez tkaninę. Im większa wartość procentowa, tym mniej ciepła tkanina oddaje do wewnątrz pomieszczenia. As = 100 % - (Ts + Rs)

Przepuszczalność Tv (%) – jest to przepuszczalność światła widzialnego

Wartość g-tot (ext.) – jest to współczynnik ochrony przeciwsłonecznej w połączeniu z przeszkleniem referencyjnym C (U=1,2 W / m2 K, gv = 0,59). Współczynnik określony jest w skali od 0 do 1

Dla porównania tak wygląda brak osłony zestawiony z roletą wewnętrzną materiałową oraz z zewnętrzną osłoną SCREEN:


Brak osłony - przez szyby do pomieszczenia przenika promieniowanie słoneczne i przy zetknięciu się z powierzchnią ścian, przedmiotów wewnątrz pomieszczenia, promieniowanie zamienia się w ciepło. Okna z powłoką niskoemisyjną zatrzymują promieniowanie, przez co pomieszczenie mocno się nagrzewa.

jak nagrzewa się pomieszczenie jak nie ma rolety

Osłona wewnętrzna z tkaniną materiałową - przez szyby do pomieszczenia przenika promieniowanie słoneczne i przy zetknięciu się z osłoną wewnętrzną częściowo je pochłania i zamienia w ciepło, które nie jest oddawane na zewnątrz przez okno z szybką niskoemisyjną. W ten sposób osłona nie chroni przed ciepłem tylko nagrzewa pomieszczenie. W upalne dni prowadzi to do niepożądanego nagrzewania się oraz zaciemnienia pomieszczeń.

jak nagrzewa się pomieszczenie jak mamy roletę wewnętrzną

Osłona zewnętrzna z tkaniną SCREEN - zamontowane na zewnątrz osłony z tkaniną SCREEN przed oknem nie dopuszczają promieni słonecznych do pomieszczenia. W dużym stopniu promienie nie docierają do szyby. Tkanina SCREEN absorbuje je przed szybą, a wytworzone ciepło oddawane jest na zewnątrz, a nie do wewnątrz pomieszczenia. W ten sposób osłona SCREEN chroni pomieszczenia przed nagrzewaniem w słoneczne upalne dni.

jak nagrzewa się pomieszczenie jak mamy roletę zewnętrzną screen

Faktor otwarcia czyli przezierność tkanin SCREEN

Jest to stopień przenikania obrazu określany poprzez faktor otwarcia czyli inaczej przezierność tkanin SCREEN w procentach lub współczynnik otwarcia OF. Faktor otwarcia wskazuje, ile procent całego widoku jest odsłonięty. Im wyższy faktor otwarcia, tym wyraźniej widać to, co znajduje się za oknem. Współczynnik otwarcia OF o wartości 5% oznacza, że włókna tkaniny ułożone są w taki sposób, że w 5% odsłaniają widok za oknem. W przypadku faktora 0% mamy całkowicie zasłonięcie. To, co wyróżnia tkaniny SCREEN od innych tkanin zastosowanych w osłonach przeciwsłonecznych lub pancerzem w roletach zewnętrznych jest niemal całkowite ograniczenie promieniowania cieplnego przy jednoczesnym dostępie do światła dziennego i widoku za oknem.

co oznacza faktor otwarcia tkaniny screen

Charakterystyka tkanin SCREEN

Każda tkanina ma inną charakterystykę, co jest to bezpośrednio związane z ich parametrami technicznymi. Każda kolekcja jak i kolor tkaniny ma inne właściwości. Wpływ na charakterystykę ma współczynnik otwarcia OF oraz inne parametry takie jak transmisja Ts (%), refleksja Rs (%), absorbcja As (%), przepuszczalność Tv (%) i promieni UV. Również odcień tkaniny ma wpływ na charakterystykę ponieważ ciemniejsze tkaniny pochłaniają więcej promieniowania słonecznego niż jaśniejsze tkaniny, przekształcając je w ciepło, które zostaje na zewnątrz pomieszczenia, natomiast jasne tkaniny przepuszczają więcej światła widzialnego do środka pomieszczenia. Dlatego należy zwrócić uwagę nie tylko na kolor tkaniny ale też na ich parametry i właściwości energetyczne.

jaką charakterystykę mają tkaniny screen

Certyfikaty tkanin SCREEN

W związku z tym, że tkaniny wykonane są włókna szklanego, poliestru i tworzyw sztucznych spełniają restrykcyjne normy odporności ogniowej. Posiadają certyfikaty niepalności M1- B1. Dodatkowo tkaniny posiadają certyfikaty Ökotex, Greenguard. Natomiast tkaniny wewnętrzne SCREEN posiadają certyfikat antybakteryjny ISO 846.

jakie certyfikaty posiadają tkaniny screen

ZIP

Jest to technologia wykonania rolety zewnętrznej ZIP SCREEN poprzez zgrzanie na brzegach tkaniny SCREEN z specjalnym zamkiem z tworzywa sztucznego, pozwalającym na utrzymanie tkaniny SCREEN w dwuczęściowych prowadnicach rolety z systemem uszczelek kompensujących. Taki sposób sprawia, że jest ona zawsze odpowiednio napięta i nie wypada z prowadnic podczas użytkowania. Dzięki temu cała powierzchnia jest bez jakichkolwiek prześwitów bocznych i poprawia to stabilność osłony na wietrze poprzez elastyczne stabilizatory wewnątrz prowadnicy. Umożliwia to zostawienie opuszczonej tkaniny nawet przy bardzo silnym wietrze pomiędzy 120 a 145 km/h. Dzięki pełnemu zamknięciu i szczelnym połączeniu tkaniny z prowadnicami roleta również pełni funkcję moskitiery chroniąc nas przed insektami. Dobrze napięta tkanina podkreśla zalety wizualne rolet ZIP SCREEN, ale przede wszystkim zapewnia nam bezawaryjną eksploatacje produktu.

jaką konstrukcje posiadają tkaniny screen

Napęd i automatyka

Osłony SCREEN mogą być napędzane przy pomocy mechanizmu sprężynowego,  przeciążeniowym napędem elektrycznym lub silnikiem elektrycznym z akumulatorem który ładowany jest poprzez panel solarny wbudowany na czole skrzynki. W przypadku osłony z mechanizmem sprężynowym jest ona sterowana ręcznie lub za pomocą drążka i pozwala ustawić 3 pozycje zasłonięcia tkaniny oraz nie musimy mieć przygotowanej instalacji elektrycznej. Natomiast gdy roleta bądź markiza jest wyposażona w napęd elektryczny to sterowana jest za pomocą pilota lub przełącznika ściennego. W tym przypadku musimy mieć przygotowaną instalację elektryczną. Jeśli zdecydujemy się na osłonę SCREEN z napędem akumulatorowym, który ładowany jest poprzez panel solarny, to w tym przypadku możemy sterować osłoną w trzech trybach: automatycznym, półautomatycznym lub ręcznym. W trybie automatycznym samoczynne się rozwija i zwija w zależności od stopnia nasłonecznienia. W trybie półautomatycznym samoczynne się rozwinie a zwijanie następuje za pomocą pilota. Natomiast obsługa ręczna odbywa się przy użyciu pilota dołączonego w zestawie. Dzięki wbudowanym akumulatorom nie musimy mieć przygotowanej domowej instalacji elektrycznej. Niektóre osłony można wyposażyć w dodatkowe czujniki a dzięki automatyce możemy stworzyć inteligentny dom lub biuro.

rolety screen możemy sterować automatyką

Zastosowanie

Tkanina SCREEN jest bardzo odporna na zniszczenia oraz warunki atmosferyczne, w związku z tym stosowane są w nowoczesnych zewnętrznych roletach, markizach pionowych czy markizach dachowych. Tkaninę możemy również zastosować w wewnętrznych roletach jednak, że najlepszy komfort cieplny uzyskamy w zewnętrznych osłonach okiennych typu SCREEN. W naszym sklepie internetowym do wyboru mamy rolety zewnętrzne takie jak:

  • roleta SCREEN z napędem elektrycznym (do okien fasadowych)
  • roleta ZIP SCREEN z napędem elektrycznym (do okien fasadowych)
  • markiza pionowa FAKRO VMZ SCREEN ręczna z mechanizmem sprężynowym (do okien fasadowych)
  • markiza pionowa FAKRO VMZ ZIP SCREEN ręczna z mechanizmem sprężynowym (do okien fasadowych)
  • markiza pionowa FAKRO VMZ ZIP SCREEN z napędem elektrycznym (do okien fasadowych)
  • markiza pionowa FAKRO VMZ ZIP SCREEN z napędem solarnym (do okien fasadowych)
  • markiza do okna dachowego SCREEN

Więcej na temat poszczególnych modeli w naszym artykule: Screen - rolety zewnętrzne przeciwsłoneczne

rodzaje rolet zewnętrznych screen

 

Czytaj także

Eksperci screensun doradzają: Jakie moskitiery okienne i balkonowe wybrać? Rodzaje, zalety, montaż - Poradnik

Zbliża się ciepła pora roku, a wraz z nią rośnie popularność moskitier na okna i drzwi balkonowe. Wiosna na dobre zagościła w Polsce i mamy coraz wyższe temperatury. To również oznacza większą ilość owadów...

Eksperci screensun doradzają: jakie rolety dzień noc w kasecie wybrać? Kompleksowy poradnik

Rolety dzień noc w kasecie posiadają wiele praktycznych zalet. Najczęściej wybiera się je ze względu na łatwe regulowanie ilości światła, estetykę oraz przystępną cenę. Możesz całkowicie zaciemnić pomieszczenie, jak również wpuścić więcej słońca do wnętrza...

Eksperci screensun doradzają: jak dobrze wybrać żaluzje drewniane na wymiar? Seria przewodników zakupowych

Żaluzje drewniane na wymiar wracają do łask i to w wielkim stylu. Jeszcze niedawno w polskich wnętrzach gościły aluminiowe żaluzje, a następnie rolety z tkanin. Jednak to żaluzja drewniana na wymiar zdobywa serca klientów, ponieważ jest to produkt ...